TAXBACK Nedir

Work and Travel - TAXBACK Nedir?

ABD de çalışmış olan herkesten çeşitli vergiler kesilmektedir. Siz de bir WAT - Work and Travel J1 vizesi sahibi olarak çalıştığınız sürece bu vergileri ödemekle yükümlüsünüz. Amerika’da çalışanlardan genel olarak 4 çeşit vergi kesilmektedir. Bunlar Federal, Eyalet, Emeklilik ve çeşitli yerel vergilerdir. J1 Work and Travel program katılımcısı olarak sizlerden sadece Federal ve Eyalet vergileri kesilmektedir.

Bir örnek vermek gerekirse işinize yerleştiğiniz zaman sizlere ulaştıracağımız Job Offer’ larınızda saatlik ücretlerinizi görebileceksiniz. Örneğin saatlik ücretiniz Job Offer larınızda 8.00 $ görünüyorsa sizin elinize saatlik olarak net 7.50 – 7.75 $ aralığında bir miktar geçecek demektir. Kesilen Federal vergi oranı tüm Amerikada aynıdır. Eyalet vergileri bulunduğunuz eyalete göre değişmektedir. Bu da yukarıda belirttiğimiz aralığa sebep vermektedir. Bu kesilen vergileri Amerika’da çalışma ve gezme süreniz bitiminde Türkiye’ye geri döndüğünüz zaman alabilmektesiniz.

Amerika’da Work and Travel programında çalıştığınız süre boyunca sizlerden bu vergilerin kesildiğinden emin olunuz. İşvereninizden aldığınız pay checklerinizde (maaş bordrolarınızda) o dönemde ne kadar kazandığınızı ve bunun ne kadarının vergi için kesildiğini net biçimde görebilirsiniz.

Ayrıca WAT - Work and Travel programından Türkiye’ye geri döndüğünüzde mutlaka Vergi İadesi (Tax Back) başvurunuzu yaptığınızdan emin olunuz. Vergi işlemlerinizi zamanında yapmanız ileriki dönemde olası vize sıkıntıları ile karşı karşıya kalmanızı önler. ABD vergi otoritelerinin bu konuda çok sıkı olduğunu size hatırlatmak isteriz. İleride tekrar ABD'yi ziyaret etmek isterseniz vergi ile ilgili bir sıkıntınızın bulunmaması gerekmektedir.

Türkiye’ye geri döndüğünüzde Work and Travel Tax Back başvurunuzu Poseidon danışmanınıza ulaştıracağınız bir kaç evrak ile yapabileceksiniz. Poseidon bu hizmeti için sizlerden herhangi ekstra bir ücret talep etmez. Yani bu hizmetimiz ücretsizdir. Vergi iadeleriniz genellikle Türkiye’ye dönüşünüzü takiben yaklaşık 5 ile 9 ay aralığında geri alabilmektesiniz. Geri alacağınız miktar tamamen Amerika’da Work and Travel programınız bitiminde ne kadar kazandığınızla ve hangi eyalette çalıştığınızla alakalıdır.

Yıllardır öğrencilerimiz adına gerçekleştirdiğimiz Tax Back başvurularında WAT katılımcılarımız 300 $ ile 1,500 $ aralığında vergi iadesi almışlardır.


 


© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.